S T U D I A N A D B E Z P I E C Z E Ń S T W E M

NR 3

ss. 187–198

ROK 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ISSN 2543–7321

 

Przyjęto:

16.10.2017

© Instytut Bezpieczeństwa Narodowego, Akademia Pomorska w Słupsku

Zaakceptowano:

18.01.2018

Oryginalna praca badawcza

Małgorzata Beskosty

Akademia Pomorska Słupsk menturia@gmail.com

FUNKCJE I ROLA MEDIÓW

W ZARZĄDZANIU KRYZYSOWYM

THE FUNCTIONS AND THE ROLE OF MEDIA

IN CRISIS MANAGEMENT

Zarys treści: We współczesnym świecie media zmierzają do umacniania swojego wpływu i siły oddziaływania na społeczeństwo w coraz rozleglejszych sferach życia człowieka. W niniejszym artykule podjęto próbę analizy roli mediów w procesie zarządzania kryzy- sowego, ich funkcji i znaczenia w warunkach wystąpienia stanów nadzwyczajnych i sytu- acji kryzysowych.

Słowa kluczowe: środki masowego przekazu, zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo medialne, sytuacja kryzysowa

Key words: mass media, crisis management, media security, crisis situation

Wstęp

Środki masowego przekazu pełnią wiele funkcji związanych z przepływem i roz- przestrzenianiem informacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, w której masowa komunikacja jest niezbędnym elementem słu- żącym opanowaniu paniki lub negatywnych emocji ludności, wskazaniu odpowied- nich postaw wobec zaistniałej sytuacji lub udzieleniu pomocy. Tym samym należy podkreślić ogromne możliwości mediów w sferze zapobiegania, przygotowania społe- czeństwa i reagowania w sytuacjach kryzysowych1.

Mianem sytuacji kryzysowej określa się wystąpienie takich okoliczności, które zagrażają akceptowalnemu bezpieczeństwu, a ponadto mają charakter destruktywny

———————

1K. Cabaj, Media w sytuacjach kryzysowych, [w:] Zarządzanie kryzysowe a media i granice państw w erze globalizacji, red. M. Koziński, Słupsk 2010, s. 145.

188

Małgorzata Beskosty

i zakłócają stan

normalnej egzystencji2. Potocznie pojęcia sytuacji kryzysowej

i kryzysu są ze sobą utożsamiane, natomiast w sferze nauki mamy do czynienia ze zróżnicowaniem zakresów ich użycia3. Jak wskazują badacze, „kryzys jest elementem sytuacji kryzysowej”4, co oznacza, że sytuacja kryzysowa obejmuje stan zarówno przed kryzysem, jak i po nim. Kryzys jest zatem punktem kulminacyjnym, wynikiem zaistniałych kolejno zdarzeń5. Sytuacje kryzysowe są zazwyczaj zjawiskiem niepożą- danym ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń, takich jak zagrożenia naturalne, spowodowane klęskami żywiołowymi, czy techniczne, np. awarie lub katastrofy, terroryzm i inne6. Ich następstwem mogą być naruszenie bądź zerwanie więzów społecznych, gospodarczych lub zaburzenia w funkcjonowaniu in- stytucji publicznych7. Działania zmierzające do zminimalizowania strat po ustąpieniu przyczyn kryzysu oraz udzielanie pomocy poszkodowanym w sferze społecznej i so- cjalnej stanowią istotną część obowiązków rządu oraz samorządów wobec społeczno- ści lokalnej podejmowanych w ramach zarządzania kryzysowego8.

System zarządzania kryzysowego

Zarządzanie kryzysowe jest najważniejszym elementem planowania cywilnego9.

[To] całokształt rozwiązań systemowych w zakresie ochrony ludności, realizowanych przez władze publiczne wszystkich szczebli we współdziałaniu z wyspecjalizowany- mi organizacjami i instytucjami, celem zapobiegania sytuacjom trudnym, niebez- piecznym, stwarzającym zagrożenie dla życia, zdrowia, mienia, środowiska, infra- struktury, przygotowania systemu reagowania, a w razie wystąpienia zagrożeń, kształtowanie kontrolowanie ich przebiegu (reagowanie) w sposób zapewniający mi- nimalizowanie strat, a także odbudowy struktur społecznych po katastrofie10.

Wynika z tego, że jest to proces długotrwały, składający się z opracowywania pla- nów działania, prognozowania przyszłości na podstawie zachodzących zjawisk i re- agowania na nie. Cykl zarządzania kryzysowego można podzielić na cztery zasadnicze etapy, którymi są: zapobieganie, przygotowanie, reagowanie i odbudowa. Faza pierw- sza polega na działaniach umożliwiających ograniczenie powstawania czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zagrożeń bądź neutralizowaniu przyczyn powsta- wania takich zjawisk. W przypadku kolejnego etapu, tj. przygotowania, mamy do

———————

2E. Bardadyn, K. Cabaj, M. Koziński, Teoretyczny wyraz zarządzania kryzysowego, [w:] Zarządza-

nie kryzysowe a media i granice państw w erze globalizacji, red. M. Koziński, Słupsk 2010, s. 8.

3Tamże.

4W. Kitler, Podstawowa terminologia zarządzania kryzysowego, „Zeszyt Problemowy Towarzy- stwa Wiedzy Obronnej” 2006, nr 1(45), s. 29.

5E. Bardadyn, K. Cabaj, M. Koziński, Teoretyczny wyraz zarządzania kryzysowego…, s. 8.

6 Tamże, s. 12.

7 P. Tyrała, Zarządzanie kryzysowe. Ryzyko. Bezpieczeństwo. Obronność, Toruń 2001, s. 78.

8 K. Sienkiewicz-Małyjurek, Skuteczne zarządzanie kryzysowe, Warszawa 2015, s. 17.

9 E. Bardadyn, K. Cabaj, M. Koziński, Teoretyczny wyraz zarządzania kryzysowego…, s. 20.

10J. Gołębiewski, Zarządzanie kryzysowe, „Wiedza Obronna” 2001, nr 1, s. 76–97.

Funkcje i rola mediów w zarządzaniu kryzysowym

189

czynienia z nieco bardziej zaawansowanymi czynnościami, nakierowanymi na opra- cowanie planu reagowania w sytuacji kryzysowej, mobilizację sił potrzebnych w trak- cie pojawienia się zagrożenia, a także przygotowywanie ludności poprzez ostrzeganie lub pouczanie o sposobie zachowania się w określonych warunkach. Reagowanie jest działaniem właściwym, tj. reakcją na zaistniałe zjawisko. Polega na dążeniu do zapa- nowania nad sytuacją kryzysową poprzez ostrzeganie, pomoc poszkodowanym, za- bezpieczenie terenów oraz powiadamianie odpowiednich służb, a także zmniejszenie i ograniczenie powstałych szkód11. Odbudowa jest etapem najbardziej czasochłonnym, często ze względu na skalę zniszczeń oraz poniesionych strat. Jej celem jest przywró- cenie w strefach najbardziej dotkniętych kryzysem stanu sprzed wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz zapewnienie bezpieczeństwa ludności pozostawionej bez środków do życia i bez możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych na skutek wy- stąpienia katastrofy.

Zarządzanie kryzysowe nie jest więc niczym innym, jak sprawnym kierowaniem społeczeństwem w sytuacji kryzysowej12, przejawiającym się wpływem jednego pod- miotu (kierującego) na pozostałe podmioty (kierowane) w sposób pozwalający na osiągnięcie wyznaczonego celu13. System zarządzania kryzysowego w Polsce zmie- niał się na przestrzeni lat. Początkowo najważniejsze decyzje w sprawie planowania i zarządzania zapadały tylko na szczeblu centralnym, jednak obowiązek przystosowa- nia się do zasad i norm obowiązujących w Europie sprawił, że w system reagowania kryzysowego zostały zaangażowane instytucje i organy administracyjne na wszystkich szczeblach14. Gwarancją efektywnego działania owego systemu jest sprawne funkcjo- nowanie jego poszczególnych elementów, takich jak jednostki ratownicze, administra- cja publiczna, przedstawiciele władz państwa, sił zbrojnych, organizacji pozarządo- wych oraz innych, np. przedsiębiorców15, w oparciu o uregulowania ustawowe i akty prawne. Nie jest to jednak możliwe bez właściwego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi elementami systemu, dlatego kluczowym ogniwem zarządzania kry- zysowego jest komunikacja.

Komunikowanie się w sytuacji kryzysowej

Komunikacja to zjawisko odbioru, modyfikacji i przekazu informacji pomiędzy podmiotami w celu kształtowania i aktualizowania wiedzy, opisu zdarzeń bądź za- chowań, zgodnie z normami i interesem danych grup, jednostek lub organizacji16. W przypadku zarządzania kryzysowego przepływ informacji może być także jedno- kierunkowy i przyjmować charakter polecenia, nakazu, dzięki czemu jest możliwe natychmiastowe podjęcie działania. Komunikacja rozumiana jedynie jako sposób porozumiewania się wymaga także mechanizmu skutecznego pozyskiwania danych,

———————

11E. Bardadyn, K. Cabaj, M. Koziński, Teoretyczny wyraz zarządzania kryzysowego…, s. 13-14.

12Tamże, s. 22.

13J. Zieleniewski, Organizacja i zarządzanie, Warszawa 1979, s. 451.

14E. Bardadyn, K. Cabaj, M. Koziński, Teoretyczny wyraz zarządzania kryzysowego…, s. 23.

15Tamże, s. 24.

16Leksykon politologii, red. A. Antoszewski, R. Herbut, Wrocław 1995, s. 150.

190

Małgorzata Beskosty

ich koncentracji, selekcji, segregacji i prezentacji17. Aby komunikacja stała się kla- rowna i efektywna, niezmiernie ważne jest, by przekazywać informacje według hie- rarchii wartości, tzn. zaczynając od najistotniejszych i najbardziej pomyślnych. Kolej- ną zasadą jest używanie słownictwa, które szczegółowo i dokładnie pozwoli na opisanie danego zjawiska. Należy także zawsze się zwracać do określonej grupy lud- ności, mówić z pewnością i przekonaniem, ograniczając jednak wpływ nadmiernych emocji czy też powtarzania negatywnych spostrzeżeń. Sprawna komunikacja zależy głównie od świadomości zaistniałej sytuacji i możliwości zebrania informacji na te- mat następujących zmian. Dopiero po analizie i ocenie sytuacji oraz rozpoznaniu symptomów sytuacji kryzysowej możliwa jest komunikacja z systemem zajmującym się identyfikacją ryzyka i określenie perspektyw organizacji na przyszłość18. System wczesnego ostrzegania jest więc narzędziem do powiadamiania o sytuacji kryzyso- wej upoważnionych jednostek i nawiązywania kontaktu z ludnością poszkodowaną, służbami ratowniczymi, organami władzy i resztą społeczeństwa. Pozwala to na od- czytywanie naglących potrzeb ludzi, jak również stwarza szansę złagodzenia ewen- tualnych wybuchów paniki czy strachu.

W zarządzaniu kryzysowym nieocenionym narzędziem komunikacji stały się me- dia, które na bieżąco uczestniczą w zbieraniu i przekazywaniu społeczeństwu infor- macji na temat sytuacji kryzysowej. Z tego też powodu przedstawiciele systemu za- rządzania kryzysowego muszą być przygotowani na dociekliwe pytania, mówić pewnie i rzeczowo, nie skupiając się na własnych opiniach czy odczuciach, lecz na obiektywnej prawdzie i faktach. Należy unikać emocjonalnych wypowiedzi i spekula- cji, gdyż często takie zachowanie może stać się przyczyną wyolbrzymionych reakcji społeczeństwa w odpowiedzi na zaistniały kryzys. Zarówno organy posiadające in- formacje o rzeczywistym rozmiarze kryzysu, jak i media powinny uwzględniać nastro- je oraz obawy społeczeństwa związane z sytuacją kryzysową19. Kontakt z mediami powinien mieć charakter ciągły. Rzecznicy prasowi bądź osoby odpowiedzialne za udzielanie informacji mediom muszą być dostępni i gotowi, by na bieżąco relacjono- wać stan sytuacji kryzysowej, dzięki czemu można ograniczyć występowanie niepra- widłowego jej przedstawiania przez media oraz szerzenie plotek i pomówień20. Relacji tych nie należy bagatelizować ze względu na to, że obecnie media stały się dla społe- czeństwa głównym źródłem pozyskiwania informacji o skutkach i rozmiarach kryzy- su. Często zatem to od dziennikarzy zależy, w jaki sposób przedstawią daną sytuację, skalę zagrożeń, stopień niebezpieczeństwa oraz poziom zaangażowania pomocy ra- towniczej. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że dla mediów tak cenne informacje stają się towarem, a przy dużej konkurencji zyskują te, które go lepiej sprzedadzą. Konkurencja sprawia, że społeczeństwo zamiast rzetelnych wiadomości otrzymuje go- tową sensację bądź zdawkowe, nieprecyzyjne komunikaty21. Dlatego z uwagi na bez- pieczeństwo i sprawność w ograniczaniu skutków sytuacji kryzysowych niezbędne jest zdefiniowanie roli mediów w zarządzaniu kryzysowym i określenie relacji mię-

———————

17E. Bardadyn, K. Cabaj, M. Koziński, Teoretyczny wyraz zarządzania kryzysowego…, s. 27.

18S. Nahotko, Ryzyko ekonomiczne w działalności gospodarczej, Bydgoszcz 2001, s. 156.

19E. Bardadyn, K. Cabaj, M. Koziński, Teoretyczny wyraz zarządzania kryzysowego…, s. 28–29.

20Tamże, s. 29.

21Tamże, s. 30.

Funkcje i rola mediów w zarządzaniu kryzysowym

191

dzy nimi a przedstawicielami władz22. Tylko komunikacja spełniająca najwyższe standardy jest w stanie zapewnić sukces w zarządzaniu kryzysowym, przekonanie o powadze „misji” i realnym podejściu do sytuacji, powinna ona wynikać ze świa- domości konieczności budowania zaufania wobec władz i dążenia do wypracowania pewnej drogi porozumienia między społeczeństwem a państwem23.

Funkcje mediów

Nie da się ukryć, że media – bez względu na przyczynę powstania kryzysu – sta- nowią jego część. Mimo że nie uczestniczą bezpośrednio w zdarzeniu, są elemen- tem, który w ramach zarządzania kryzysowego należy wziąć pod uwagę i przygoto- wać się do działania w obliczu relacjonowanych zdarzeń24. Nie jest bezzasadnym stwierdzenie, że „bez mediów nie ma kryzysu”25. Sytuacja kryzysowa może się rozwijać bez względu na uczestnictwo mediów, natomiast ich obecność pozwala na sprawniejszą komunikację i szybki przepływ informacji o zaistniałych okoliczno- ściach. Wskazuje to na ogromną rolę, jaką środki przekazu odgrywają w zbieraniu spośród ogromu informacji tych najbardziej istotnych, streszczaniu ich i podkreśla- niu najważniejszych kwestii w formie odpowiedniej dla odbiorców26. Media mogą zatem się stać „sprzymierzeńcem albo wrogiem”27 w zarządzaniu kryzysowym, na co wpływ mają różnorodne funkcje, które pełnią.

Funkcja informacyjna polega na dostarczaniu społeczeństwu informacji na temat aktualnych wydarzeń z kraju i świata, a także panujących stosunków politycznych oraz układu sił zbrojnych. Media stają się coraz częściej źródłem informacji o osiąg- nięciach w rożnych dziedzinach nauk oraz rozpowszechniają wiedzę o rozwijających się technologiach i innowacjach. Oprócz tego środki masowego przekazu odpowiadają za przedstawianie wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych oraz wyznaczają społeczeń- stwu wspólne wartości.

Funkcja korelacyjna przejawia sie natomiast poprzez działania polegające na komentowaniu i interpretacji relacjonowanych faktów, organizowaniu działań spo- łecznych oraz socjalizacji społeczeństwa. Media są także formą rozrywki. Dzięki emitowaniu programów rozrywkowych, skierowanych do odbiorców w różnym wieku, zapewniają relaks i odpoczynek.

Inne znaczenie ma funkcja mobilizacyjna, skłaniająca odbiorców do podejmowa- nia konkretnych działań na rzecz osób poszkodowanych na skutek zdarzeń losowych,

———————

22T. Aleksandrowicz, B. Szlachcic, Reagowanie kryzysowe a działania medialne: w poszukiwaniu optymalnego modelu reakcji państwa na zagrożenia terrorystyczne, [w:] Rola środków masowe- go przekazu w przeciwdziałaniu terroryzmowi i w walce z nim, red. K. Jałoszyński, B. Wiśniew- ski, Szczytno 2012, s. 32.

23E. Bardadyn, K. Cabaj, M. Koziński, Teoretyczny wyraz zarządzania kryzysowego…, s. 30.

24G. Piechota, Szkoła w kryzysie versus media, Warszawa 2010, s. 31.

25A. Grzegorczyk, Media w sytuacji kryzysu, [w:] Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych niepew- ności, red. K. Kubiak, Warszawa 2012, s. 108.

26K. Cabaj, Media w sytuacjach kryzysowych…, s. 127.

27G. Piechota, Szkoła w kryzysie versus media, Warszawa 2010, s. 32.

192

Małgorzata Beskosty

prowadzenia kampanii publicznych w różnych sferach życia, takich jak polityka czy religia.

W zależności od funkcji różni się też przedstawiana przez media treść. O ile funkcję informacyjną można wskazać dość łatwo, poprzez samo „informowanie”, o tyle treść takiego przekazu może być różna. Media selekcjonują bowiem dane tre- ści, dozują je w taki sposób, aby zapewnić sobie większe grono odbiorców, stąd też spotykamy się często z brutalnym, pełnym bólu i gniewu obrazem rzeczywistości, któ- ry – choć nośny medialnie – nie musi być rzeczywisty. Również nadużywanie powtó- rzeń i zwrotów nacechowanych określonymi emocjami sprawia, że u odbiorcy wy- kształca się pożądany przez media sposób postrzegania rzeczywistości. Oznacza to, że powstaje rzeczywistość medialna, tzn. przetworzona przez media. Mimo że przedsta- wiane informacje powinny być obiektywne, wystarczy nieodpowiedni komentarz dziennikarza lub prezentera, aby skierować nieświadomego odbiorcę w pułapkę me- dialnej obłudy28. „Obiektywizm w mediach masowych jest nieosiągalnym ideałem”29. Przyczyną braku obiektywizmu dziennikarzy, pomimo ich zapewnień o rzetelności w sposobie przekazywania informacji, jest fakt, że każdy człowiek postrzega i relacjo- nuje dane zdarzenia na podstawie własnych doświadczeń, poglądów oraz uprzedzeń. Ponadto dokonują oni wyboru, które z ogromu docierających informacji przekażą od- biorcom, a które wiadomości zostaną pominięte30.

Współczesne media odgrywają rolę bodźca skłaniającego odbiorcę do poznania danej problematyki. W stanach nadzwyczajnych media są zobowiązane do składania rzetelnych sprawozdań, potwierdza się jednak, że duży wpływ mają również na for- mowanie sfer zainteresowań odbiorców. Udział mediów w przekazywaniu aktualnych wiadomości ze świata sprawia, że wzrosło zainteresowanie społeczeństwa sprawami wykraczającymi poza najbliższe otoczenie, a także zwiększyła się świadomość wagi istniejących kłopotów31. Wskazuje to, że o przebiegu kryzysu bądź konfliktu w dużej mierze decydują media. Im więcej czasu im poświęcają oraz im większa jest często- tliwość emisji wiadomości o nich, tym większa jest ich skala i oddziaływanie na szer- sze grono odbiorców32.

Rodzaje mediów

Telewizja jest medium o największej sile oddziaływania na odbiorców. Stąd też w sytuacjach nadzwyczajnych najczęściej z niej dowiadujemy się o stanie zagroże- nia. Redakcje programów informacyjnych są przygotowane do swoich zadań pod względem organizacyjnym, natomiast brak jest jakichkolwiek uregulowań prawnych i dokumentów wskazujących, jak powinni zachować się dziennikarze w stanie za- grożenia, co zapobiegłoby sytuacjom, gdy po uzyskaniu wiadomości z centrum za-

———————

28K. Cabaj, Media w sytuacjach kryzysowych…, s. 130

29J. Jurczyk, Rola mediów w zarządzaniu sytuacją kryzysową w działalności przedsiębiorstw, pra- ca dyplomowa napisana pod kierunkiem naukowym dr. S. Chachołka, Katowice 2006, s. 64.

30Konflikty społeczne w Polsce w okresie zmian systemowych, t. II, red. M. Malikowski, Z. Seręga, Rzeszów 2000, s. 263–265.

31P. Sorlin, Mass media – kluczowe pojęcia, przeł. K. Ciekot-Roczon, Wrocław 2001, s. 243.

32J. Jurczyk, Rola mediów…, s. 67.

Funkcje i rola mediów w zarządzaniu kryzysowym

193

rządzania kryzysowego dziennikarze modyfikują otrzymane informacje i świadomie lub nie traktują sytuację kryzysową jako atrakcję i źródło sensacji33.

Obecnie na krajowym rynku możemy wymienić cztery duże stacje telewizyjne: Programy 1 i 2 TVP oraz stacje komercyjne: TVN i Polsat. W czasie wystąpienia sytu- acji kryzysowej w mediach tych nie obowiązują jasne procedury postępowania i od- powiedzialności, każdy dziennikarz musi jedynie zachować czujność. Zarówno w me- diach prywatnych, jak i publicznych redakcja otrzymuje od Polskiej Agencji Prasowej oficjalne komunikaty o zagrożeniu. Nie istnieją tu jednak żadne fazy postępowania, jak ma to miejsce w zarządzaniu kryzysowym, dlatego wszelkie działania są podej- mowane na bieżąco, a osoby wyznacza się do określonych działań niekiedy przypad- kowo34. Często więc są to reporterzy nieprzygotowani do swojej pracy, poddający się emocjom i mający niekorzystny wpływ na reakcję społeczeństwa. Problem potęguje utrudniony przepływ informacji między sztabem kryzysowym a stacją telewizyjną. Komunikaty o sytuacji kryzysowej są często bardzo oficjalne, a próby uzyskania do- datkowych, bardziej szczegółowych informacji okazują się nieskuteczne. Jest to oczywiście spowodowane tym, że administracja nie postrzega mediów jako godnych zaufania35. Dla instytucji powstały kryzys jest problemem i niejako zagrożeniem dla ich autorytetu, z kolei dla mediów jest to okazja do rozpowszechniania sensacji i prze- jęcia „widowni”36.

Na czas wystąpienia kryzysu media są zobowiązane podawać tylko istotne, praw- dziwe informacje, nie wzbudzając przy tym niepokoju społeczeństwa. Dzieje się jed- nak inaczej, dlatego centra zarządzania kryzysowego ograniczają przekazywane treści, co niestety pogłębia problem. Dziennikarze podejmują wówczas działania na własną rękę, opierając się na niepewnych źródłach, podają informacje niedoprecyzowane i mylące, wywołując sensację37. Być może gdyby dziennikarze byli szkoleni z zakresu postępowania w sytuacjach kryzysowych, komunikacja w czasie wystąpienia takich okoliczności byłaby znacznie lepsza.

Potwierdza to przekonanie, że konieczne jest istnienie dokładnych procedur i pla- nów, a także kształcenie specjalistów z zakresu obsługi medialnej w sytuacjach kry- zysowych, co ma kluczowe znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa całego społe- czeństwa polskiego, ale i każdego obywatela osobno38.

Kolejnym ważnym rodzajem mediów jest radio, które ze względu na szeroki za- sięg audycji cieszy się ogromną popularnością. Radio odgrywa więc ważną rolę w upowszechnianiu informacji w sytuacjach kryzysowych. Polskim publicznym nadawcą jest Polskie Radio S.A., którego obowiązki w sytuacji kryzysowej opisane są w ustawie o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Pozostałe stacje, w tym komer- cyjne, również biorą udział w relacjonowaniu wystąpienia zagrożenia oraz jego skut- ków, jednak to dziennikarze oraz korespondenci wojenni Polskiego Radia są szkoleni na okoliczność wystąpienia sytuacji kryzysowej39.

———————

33K. Cabaj, Media w sytuacjach kryzysowych…, s. 134.

34Tamże, s. 135.

35Tamże, s. 135.

36J. Jurczyk, Rola mediów…, s. 14.

37K. Cabaj, Media w sytuacjach kryzysowych…, s. 136.

38Tamże, s. 138.

39Tamże, s. 139.

194

Małgorzata Beskosty

W przypadku prasy mamy do czynienia z długoletnią historią, w której czasie stanowiła ona główne źródło informacji, nośnik wiedzy o świecie, ale także narzę- dzie do walki z wrogiem. Prasa od lat przekazuje wiadomości kulturalne z kraju i świata, prezentuje osiągnięcia naukowe oraz sportowe. Mówi także o sytuacji poli- tycznej i ekonomicznej państwa. Wszystkie te aspekty życia społecznego opisuje się w prasie szczegółowo, dlatego należy dbać o to, by informacje były sprawdzone i po- chodziły z wiarygodnych źródeł. Sytuacja ta powinna mieć miejsce szczególnie w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej, gdzie oprócz podawanych informacji tek- stowych wewnętrznie kontrolowane są także publikowane zdjęcia. Redakcje winny się kierować zasadami etycznymi, które nie pozwalają na publikację fotografii zbyt dra- stycznych dla odbiorców oraz takich, które dawałyby fałszywy obraz sytuacji. Pro- blem stanowi jednak brak szkoleń oraz specjalistów z zakresu współpracy z mediami. Nie istnieją również formalne procedury, według których należy się zachowywać. W momencie wystąpienia zagrożenia redakcje działają nagle, bez specjalistycznego przygotowania, co w efekcie przyczynia się do popełniania błędów przez dziennikarzy i przedstawiania informacji w sposób korzystny dla mediów. Prasa jest bardziej sta- tyczna niż radio czy telewizja, komunikaty są nadawane z dużym opóźnieniem, dzięki temu odbiorcy mogą „wrócić” do opublikowanych już artykułów w trakcie trwania sytuacji kryzysowej, zastosować się do podanych instrukcji bądź też po za- żegnaniu kryzysu wyciągnąć wnioski na przyszłość40.

Media w systemie zarządzania kryzysowego

W każdej fazie zarządzania kryzysowego media odgrywają różne role, które w znaczący sposób wpływają na proces zarządzania informacjami i komunikację po- między elementami systemu zarządzania kryzysowego. Jeszcze przed wystąpieniem zagrożenia (i jego skutków), czyli w fazie zapobiegania, media pełnią rolę edukatora, który za pomocą swojej siły oddziaływania, środków i wpływów pozwala na wytwo- rzenie oczekiwanych i względnie trwałych wzorców zachowań w obliczu potencjalne- go bądź bezpośredniego zagrożenia41. Konieczne jest zatem budowanie w społeczeń- stwie świadomości potrzeby odpowiedzialnego zachowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia, jeszcze zanim ono nastąpi. Ta świadomość powinna być również rozpo- wszechniana wśród władz, pracowników administracji i przedstawicieli mediów po- przez organizowanie szkoleń i przygotowywanie scenariuszy wydarzeń, aby w przy- szłości móc w sposób celowy i zaplanowany dbać o bezpieczeństwo całego społeczeństwa. Media są więc idealnym narzędziem edukacji umożliwiającym rozpo- wszechnianie pożądanych wzorców zachowań w sytuacji zagrożenia oraz instruowa- nie społeczeństwa, od jakich działań się powstrzymać bądź jakie wykonać, aby do tra- gicznych sytuacji nie dochodziło42.

Mówiąc o roli mediów w fazie przygotowania, należy zaznaczyć, że oprócz edu- kowania zajmują się one przede wszystkim przekazywaniem informacji. W tej fazie

———————

40Tamże, s. 142–143.

41J. Gołębiewski, Rola mediów w zarządzaniu kryzysowym, „Wiedza Obronna” 2002, nr 1(200), s. 54.

42K. Cabaj, Media w sytuacjach kryzysowych…, s. 163.

Funkcje i rola mediów w zarządzaniu kryzysowym

195

dochodzi najczęściej do rażących błędów we współpracy mediów z administracją. Na pierwszy plan wysuwa się interes własny poszczególnych publikatorów i ich skłonność do nadawania faktom cech sensacji. Dodatkowo w sytuacji kryzysu za- równo zachowanie mediów, jak i strony reagującej pozostawia wiele do życzenia. Brak porozumienia, subiektywizm w ocenie i przedstawianiu sytuacji stanowią po- ważne przeszkody w przygotowaniu się na dane zagrożenie. A dodać należy, że w tym czasie nadal konieczna jest edukacja społeczeństwa oraz zapewnianie poczu- cia bezpieczeństwa, co w warunkach walki pomiędzy mediami a organami admini- stracji jest niemożliwe.

W fazie reagowania do obowiązków mediów należy głównie relacjonowanie sytu- acji z miejsc dotkniętych katastrofą, udzielanie informacji na temat możliwej dostęp- nej pomocy, powiadamianie o prawach i obowiązkach ofiar oraz przekazywanie in- strukcji zachowania się w danej sytuacji. Na tym etapie współpraca mediów oraz władz i służb ratowniczych jest kluczowa. Media powinny powiadamiać społeczeń- stwo o zarządzeniach władz, postępach i dokonaniach w zakresie pomocy poszkodo- wanym, a także zapewniać o ciągłości wspólnie prowadzonych przedsięwzięć w celu przywrócenia stanu sprzed wystąpienia kryzysu.

Faza odbudowy to czas, w którym media powinny się skupić na informowaniu ludności o miejscach objętych ewakuacją i możliwościach dotarcia do nich, wskazaniu miejsc pracy, poszukiwanych specjalistów, form i warunków przyznania pomocy, prowadzonych programów w ramach zapewniania bezpieczeństwa dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym. To także czas podsumowań i wyciągania wniosków. Media powinny dokładnie przeanalizować zebrane materiały i ocenić, czy w czasie trwania sytuacji kryzysowej nie popełniono błędów, których można było uniknąć43.

Podsumowanie

Rolą współczesnych mediów w sytuacji kryzysowej nie jest tylko przyglądanie się i relacjonowanie wydarzeń, dlatego muszą one mieć ściśle określone miejsce w systemie bezpieczeństwa44. Należy zacząć traktować i postrzegać media jako partnerów do współpracy w zakresie zapobiegania sytuacjom kryzysowym oraz wy- tworzyć między mediami a administracją sferę stałych i bezpośrednich kontaktów, które pozwolą na wzajemne poznanie się i swobodny przepływ informacji w czasie wystąpienia zagrożeń45. Niezbędne jest zatem prowadzenie wspólnych szkoleń, któ- re pozwoliłyby na jednoznaczną ocenę sytuacji pokryzysowych, wspólne wyciąga- nie wniosków oraz sprecyzowanie planów co do przyszłych potencjalnych zagrożeń, przy uwzględnieniu interesów wszystkich stron46. Zmiany powinny także nastąpić w funkcjonowaniu mediów i administracji publicznej w sytuacjach zagrożenia i sta- nach nadzwyczajnych. Należy dokładnie sprecyzować zasady pracy dziennikarskiej,

———————

43Tamże, s. 163–166.

44J. Gołębiewski, Rola mediów w zarządzaniu…, s. 53.

45K. Cabaj, Media w sytuacjach kryzysowych…, s. 158.

46J. Gołębiewski, Rola mediów w zarządzaniu…, s. 54.

196

Małgorzata Beskosty

które powinny zakładać między innymi, że dziennikarz nie może wykorzystywać in- formacji dla własnych celów, przetwarzać ich według uznania oraz swoją interpretacją informacji szkodzić zarówno władzom i stronom reagującym, jak i poszkodowanym i ich rodzinom. Dziennikarz nie może ponadto poddawać się emocjom w czasie rela- cjonowania zdarzenia, korzystać z opinii przypadkowych świadków i stawiać interes własny ponad pomoc osobom zagrożonym. Musi natomiast się kierować rozsądkiem i odpowiedzialnością47. Od administracji należy wymagać, aby współpracowała z wy- kwalifikowanymi dziennikarzami oraz udostępniała informacje o sytuacji kryzysowej, aby brała czynny udział w angażowaniu mediów w edukację społeczeństwa przed wy- stąpieniem zagrożenia. Ponadto należy oczekiwać, że administracja będzie sprawowa- ła pieczę nad działaniami mediów związanymi z upowszechnianiem informacji i sprawdzała stan przygotowania dziennikarzy do obsługi sytuacji kryzysowych48.

Postępowanie redakcji oraz rozgłośni radiowych w sytuacjach nadzwyczajnych powinno zaś być ukierunkowane na wyważone i odpowiedzialne postępowanie związane z pozyskiwaniem odbiorców, na współpracę z władzami i administracją oraz powstrzymanie się od kampanii propagujących niechęć względem władzy. Me- dia powinny dążyć do zwiększania poprawności i skuteczności działań ratowniczych oraz nade wszystko być świadome ogromnego wpływu, jaki wywierają na społe- czeństwo za pomocą obrazu i sugestii, dlatego winny dbać o poziom wykształcenia personelu na okoliczność wystąpienia sytuacji zagrożenia49. Sprawny system zarzą- dzania musi być zatem oparty na solidnych fundamentach współpracy władz, przed- stawicieli administracji publicznej, służb ratowniczych oraz mediów.

Bibliografia

Aleksandrowicz T., Szlachcic B., Reagowanie kryzysowe a działania medialne: w poszu- kiwaniu optymalnego modelu reakcji państwa na zagrożenia terrorystyczne, [w:] Ro- la środków masowego przekazu w przeciwdziałaniu terroryzmowi i w walce z nim, red. K. Jałoszyński, B. Wiśniewski, Szczytno 2012.

Bardadyn E., Cabaj K., Koziński M., Teoretyczny wyraz zarządzania kryzysowego, [w:] Zarządzanie kryzysowe a media i granice państw w erze globalizacji, red. M. Koziń- ski, Słupsk 2010.

Cabaj K., Media w sytuacjach kryzysowych, [w:] Zarządzanie kryzysowe a media i gra- nice państw w erze globalizacji, red. M. Koziński, Słupsk 2010.

Gołębiewski J., Rola mediów w zarządzaniu kryzysowym, „Wiedza Obronna” 2002, nr 1(200).

Gołębiewski J., Zarządzanie kryzysowe, „Wiedza Obronna” 2001, nr 1.

Grzegorczyk A., Media w sytuacji kryzysu, [w:] Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych niepewności, red. K. Kubiak, Warszawa 2012.

———————

47K. Cabaj, Media w sytuacjach kryzysowych…, s. 160.

48Tamże, s. 162.

49Tamże, s. 161.

Funkcje i rola mediów w zarządzaniu kryzysowym

197

Jurczyk J., Rola mediów w zarządzaniu sytuacją kryzysową w działalności przedsię- biorstw, praca dyplomowa napisana pod kierunkiem naukowym dr. S. Chachołka, Katowice 2006.

Kitler W., Podstawowa terminologia zarządzania kryzysowego, „Zeszyt Problemowy Towarzystwa Wiedzy Obronnej” 2006, nr 1(45).

Konflikty społeczne w Polsce w okresie zmian systemowych, t. II, red. M. Malikowski, Z. Seręga, Rzeszów 2000.

Nahotko S., Ryzyko ekonomiczne w działalności gospodarczej, Bydgoszcz 2001. Piechota G., Szkoła w kryzysie versus media, Warszawa 2010. Sienkiewicz-Małyjurek K., Skuteczne zarządzanie kryzysowe, Warszawa 2015. Sorlin P., Mass media – kluczowe pojęcia, przeł. K. Ciekot-Roczon, Wrocław 2001. Tyrała P., Zarządzanie kryzysowe. Ryzyko. Bezpieczeństwo. Obronność, Toruń 2001. Zieleniewski J., Organizacja i zarządzanie, Warszawa 1979.

Leksykon politologii, red. A. Antoszewski, R. Herbut, Wrocław 1995.

Summary

The article presents the content and the role of the media in the process of crisis man- agement. In the introduction, the paper describes the concept of crisis management and the meaning of communication in crisis management. Furthermore, the author discusses the functions of the media and its importance in the dissemination of information in emer- gency situations. He analyzes, what should be changed to make the system of communica- tion between the media and representatives of authority and public administration more ef- ficient in emergency situations.